Borelioza a stawy

Skuteczne suplementy i kolagen na kolana. Borelioza a stawy

Czołem Wszystkim, którzy zaglądają jeszcze czasem na tego Bloga oraz tym, którzy trafili tutaj po raz pierwszy szukając ulgi od bólu stawów towarzyszących boreliozie oraz chcącym poznać suplementy, w tym kolagen na kolana i inne stawy.

Na początek kilka słów o mnie. Mam na imię Mateusz. Od początku kibicowałem Darii w Jej walce z boreliozą. Kiedy po wygranej zdecydowała się zawiesić pisanie i tworzenie Borelia.pl postanowiłem serwis utrzymywać, aby nadal służył innym. Zaglądałem do niego niestety dość rzadko.

W 2022 roku postanowiłem go reanimować. Powód? Pojawiły się u mnie problemy ze stawami!

Powtarzający się ból kolan

Zaczęło się niewinnie. Raz na jakiś czas pojawiał się ból i lekki obrzęk w okolicy stawów, głównie kolan. Winą za to obarczałem przesilenie i PESEL, ale z tyłu głowy miałem również boreliozę. Jestem dość aktywny, dużo jeżdżę na rowerze, chodzę po górach, nurkuję. Uznałem za normalne, że jeżeli przesadzę z aktywnością to czasami może pojawić się ból stawów czy lekki obrzęk, ale nie widziałem potrzeby suplementacji. Przecież nie jestem wyczynowcem… Dolegliwości trwały zazwyczaj kilka dni, po czym samoistnie ustępowały. Dominował ból kolan. Ja w tym czasie starałem się oszczędzać .

Niestety…coraz częstsze nawroty bólu i obrzęku stawów stały się w końcu bardzo uciążliwe. Postanowiłem wykonać testy na boreliozę. Gdy otrzymałem ujemny wynik odczułem ulgę. Wiedziałem przecież jak ciężką przeprawę z boreliozą miała Daria. No tak, ale skoro to nie borelioza to co? Nie jestem zawodowym sportowcem, moja aktywność fizyczna jest raczej związana z chęcią zachowania dobrej formy i sposobem spędzania wolnego czasu. W końcu chyba to lepsze od spędzania wieczorów i weekendów z Xbox’em. Musiałem jednak spojrzeć prawdzie w oczy. Najwyższy czas pomóc stawom, skoro ja chcę być w dobrej formie, to one również, a może przede wszystkim one. 

Zacząłem czytać, szukać informacji. Wiedzy było dużo, bardzo dużo. Ciężko było wybrać co jest rzetelną wiedzą, a co pobożnymi życzeniami. Z pomocą przyszła mi koleżanka farmaceutka – Magdalena (mam nadzieję, że czasem stworzy coś, co wrzucę tutaj). Postaram się Wam przybliżyć w sposób prosty i mam nadzieję rozumiały nasze wnioski.

No, ale dosyć już gadania do rzeczy. 

Dlaczego myślałem, że bolące stawy to borelioza?

Obraz w badaniu USG stawów zaatakowanych przez boreliozę jest bardzo podobny do tego, który daje reumatoidalne zapalenie stawów. Z tego powodu tak trudno rozpoznać stawową postać boreliozy. W obrazie uwidoczniona jest błona maziowa, która w prawidłowym wyniku jest niewidoczna oraz zwiększoną ilość płynu. 

Większość z Was zapewne wie, co dzieje się po ukąszeniu przez kleszcza więc nie będę przynudzać.

Skupię się na stawach. 

Krętki borelii wyjątkowo upodobały sobie tkankę łączną, a jak wiemy jej w stawach nie brakuje. Obecność bakterii w tkance łącznej chrząstki stawowej powoduje syntezę prozapalnych cytokin i tworzenie się nacieków zapalnych. Stan zapalny powoduje zaś proliferację czyli nadmierny przerost błony maziowej – wewnętrzna warstwa torebki stawowej. Przez to błona staje się grubsza, przekrwiona, na skutek tworzenia się nowych naczyń krwionośnych, wzrasta także wydzielanie mazi. Sama maź także jest inna, ma inny skład chemiczny, co sprawia, że jej jakość się obniża i słabiej spełnia swoje funkcje. Odkładająca się na skutek przerostu tkanka łączna w konsekwencji może doprowadzić do uszkodzenia stawu. Początkowo jednak odczuwamy ból i zmniejszony zakres ruchu. 

Suplementy na stawy i nie tylko, czyli kolagen, siarczany, minerały i witaminy

Jak już mówiłem zmiany w obrębie stawów w przebiegu boreliozy są bardzo podobne do zmian jakie powoduje reumatoidalne zapalenie stawów. Sposoby leczenia, a może watro by powiedzieć wspomaganie stawów również są podobne – suplementacja.

Suplementów na stawy na rynku są dziesiątki (jeśli nie steki), mają różne składy, dawki formy podania. Jak zatem z tego wszystkiego wybrać coś, co nam pomoże? Na początek zgłębiłem budowę stawów (oszczędzę Wam tego). Następnie przeanalizowałem składy suplementów na stawy i dowiedziałem się która substancja na co wpływa. Trochę poczytałem, zasięgnąłem wiedzy innych i postanowiłem poszukać w miarę możliwości optymalnego składu. 

2 najważniejsze substancje, które w dobrym preparacie na stawy powinny się znaleźć to siarczan glukozaminy i siarczan chondroityny.

Siarczan glukozaminy jest podstawowym składnikiem chrząstki stawowej. Ponadto wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające. Siarczan chondroityny natomiast odpowiada za zmniejszenie tarcia pomiędzy ruchomymi częściami stawu. Wykazano także działanie synergiczne (sumujące się) obu tych substancji. Ich połączenie inicjuje produkcję proteoglikanów – związków, dzięki którym możliwe jest zachowanie większej objętości mazi stawowej w gąbczastej strukturze chrząstki. Odpowiednie jej nawodnienie sprawia, że jest ona bardziej miękka i elastyczna. Ponadto pozwala to zapobiegać chorobie zwyrodnieniowej stawów (ChZS), wyraźnie spowalnia jej postęp oraz zmniejsza uciążliwy ból.

Wśród innych substancji, które powinien zawierać skuteczny suplement na stawy warto wymienić:
kolagen,
siarkę organiczną,
koenzymem Q10,
witaminy A, D, E,
selen, miedź i magnez.

Kolagen na kolana i stawy?

Kolagen jako najbardziej rozpowszechnione białko naszego organizmu odpowiada nie tylko za kondycję stawów, ale również skóry, włosów, paznokci itd., ale o tym za chwilę. 

Poza siarczanem glukozaminy i chondroityny kluczową rolę w procesie regeneracji stawów odgrywa kolagen. On również jest składnikiem dziesiątków suplementów. W wyborze suplementu z kolagenem kluczowe jest pochodzenie samego kolagenu. Sposób jego pozyskiwania nie jest najważniejszy, zarówno liofilizat jak i hydrolizat mają podobne właściwości, choć liofilizat może lepiej przekazywać peptydy sygnałowe. Dobrze jest znaleźć suplement łączący formę hydrolizatu i liofilizatu kolagenu.

Najlepszy jest kolagen rybi. Jako jedyny z kolagenów zawartych w suplementach pobudza organizm do produkcji włókien kolagenowych występujących w chrząstce stawowej. Należy pamiętać jednak, że aby suplementacja kolagenu miała sens należy zadbać o odpowiednią ilość witaminy C w diecie. Tylko przy zachowaniu odpowiedniego jej poziomu możliwa jest synteza nowych włókien kolagenowych. Bardzo ważna jest też regularność i czas suplementacji. Najczęściej, aby zachować stawy w dobrej formie i spowolnić objawy choroby zwyrodnieniowej stawów (ChZS) konieczne jest regularne powtarzanie kuracji.

Kolageny bydlęce i wieprzowe, które najczęściej są wykorzystywane do produkcji suplementów są tańsze. Niestety na cenie ich zalety się kończą. Są gorzej rozpuszczalne w wodzie, a to ma kluczowe znaczenie dla wchłanialności i jakości kolagenu. Słaba rozpuszczalność wymaga zastosowania bardziej agresywnych warunków obróbki, a to oznacza degradację białka i gorszą jakość produkcji.

Wiele kolagenów na kolana ma w składzie białka odzwierzęce i pamiętajmy, że nie jest to złe, bo przecież rosół, galarety i podobne pożywienia nadal uważa się za dobre źródła białek pod budowę kolagenu.

O.K., a teraz wróćmy do innych właściwości kolagenu. Nadal skupiamy się na kolagenie rybim, ponieważ jest to najlepszy kolagen na stawy. Jako jedyny z kolagenów zawartych w suplementach pobudza nasz ustrojowy kolagen do produkcji nowych włókien wszystkich jego typów. Po drugie ma wysoką rozpuszczalność, co pozwala na bardzo dobrą przyswajalność i wchłanialność, a jak pokazują ostatnie badania wchłania się nawet przez skórę (tu mowa oczywiście o kosmetykach). Dobra rozpuszczalność pozwala także aby proces jego pozyskiwania był prowadzony w łagodnych warunkach. Chroni to białko przed degradacją. Ponadto kolagen rybi jest bardzo dobrze oczyszczony i praktycznie niealergizujący. 

Budowa kolagenu rybiego pozwala przeniknąć przez barierę naskórkową i trafić do głębszych warstw skóry właściwej. Najnowsze badania potwierdzają sens stosowania kolagenu rybiego w formie kremów bezpośrednio na skórę. Taka forma podania zdecydowanie polepsza gęstość, jędrność i elastyczność skóry oraz wpływa na ja jej nawilżenie. Jaki z tego wniosek? Zażywam kolagen na stawy, a przy okazji redukuję zmarszczki.

No dobrze. Dość tego dobrego. Wróćmy do stawów.

Dawkowanie?

Najważniejsze jest aby oprócz siarczanu glukozaminy i chondroityny stosować kolagen, witaminę C, cynk, miedź, kwas krzemowy kwas alfa-liponowy, selen oraz kwasy omega. Dobrym rozwiązaniem (ale nie koniecznym) jest stosowanie schematu wzmacniania tkanki kolagenowej wg. Buhnera. Schemat ten zawiera szczegóły dotyczące dawkowania wyżej wymienionych substancji. 

Odsyłam Was także do rankingu kolagenów (nie tylko na stawy), który znalazłem jakiś czas temu w serwisie WybieramyKolagen.pl (wiele informacji z tego wpisu pochodzi z tamtąd).

Produkty wysoko w rankinach mają naprawdę sensowne składy i jak na takiej dobrej jakości produkty konkurencyjne ceny. Sam stosowałem rekodmendowany tam kolagen Flex Empire i szczerze polecam.

Pamiętajcie jednak, że jeśli zamierzacie rozpocząć suplementację należy skonsultować się z lekarzem. 

Sami wiecie… Borelioza to temat rzeka. Można by pisać i pisać o suplementacji, diecie, modulacji odporności i innych. Daria napisała już bardzo dużo w tym temacie, ja postaram się uzupełniać i modyfikować to, co pisała zgodnie z najnowszymi wynikami badań. 

Na dziś tyle. Jeżełi uważasz, że temat kolagenu na kolana nie został wyczerpany, to zapraszam do dyskusji.

Z wyrazami szacunku
Mateusz

Mateusz Górski

Czołem!
W latach 2011-2012 obserwowałem walkę Darii z boreliozą. Gdy wyzdrowiała i chciała zamknąć ten blog, postanowiłem opłacać jego obecność w sieci. Po drodze witryna się zestarzała i w końcu padła.
Teraz w roku 2022 postanowiłem reaktywować blog i uzupełnić treści o nowe treści. Powód okazał się ważny - borelioza.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *