Co na kleszcze dla psa? Tabletki, krople i obroże

Kleszcze to niewielkie pajęczaki, które bytują w zacienionych zaroślach. Doskonale czują się w paprociach, uwielbiają miejsca trawiaste, można spotkać je zarówno w iglastych, jak i liściastych lasach. Przenoszą wiele chorób, wśród których znajdują się nie tylko te atakujące ludzi. Kleszcze są groźne również dla naszych czworonożnych przyjaciół. Dlatego jeśli jesteś szczęśliwym właścicielem psa, musisz zadbać o jego zabezpieczenie przed kleszczami. Obecnie w sprzedaży dostępnych jest mnóstwo preparatów, wśród których znajdziesz te odpowiednie dla Twojego pupila, a jednocześnie wpisujące się w posiadane możliwości finansowe.

Dlaczego powinieneś zabezpieczyć psa przed kleszczami?

Niepozorne kleszcze stanowią ogromne zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Zdarza się, że zainfekowane są różnymi chorobami. Zalicza się do nich boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu, a także babeszjozę. Aby uniknąć zachorowania, należy stosować odpowiednie środki ochrony. Producenci pamiętają nie tylko o ludziach, ale również zwierzętach. Sięgając po dobrej jakości obrożę lub krople, możesz mieć pewność, że Twój pies nie będzie narażony na poważne konsekwencje zdrowotne.

Kiedy atakują kleszcze?

W strefie klimatu umiarkowanego, w której położona jest Polska, kleszcze występują powszechnie. Najczęściej atakują w okresie wiosenno – letnim. Zdarza się, że można spotkać je do później jesieni. Musisz jednak pamiętać, że coraz cieplejsze zimy sprawiły, że kleszcze są zagrożeniem dla nas i naszych czworonożnych przyjaciół również w okresie od listopada do marca. Występuje ich oczywiście mniej, ale nie oznacza to, że ugryzienie w tym czasie nie jest możliwe.

Jakie choroby przenoszą kleszcze?

Jak już wspomnieliśmy, kleszcze mogą przenosić:

  • boreliozę;
  • kleszczowe zapalenie mózgu;
  • babeszjozę.

Dwie pierwsze stanowią zagrożenie dla ludzi. Dla psów szczególnie groźna jest babeszjoza, którą określa się również mianem piroplazmozy. Aby doszło do zakażenia, kleszcz musi pozostawać w ciele zwierzęta przez określony czas. Specjaliści podają, że jest to minimum czterdzieści osiem godzin. Zdarzają się jednak wyjątki – praktykujący weterynarze podkreślają, że zetknęli się w swojej pracy z czworonogami, u których do zakażenia doszło po około ośmiu godzinach od ugryzienia. Dlatego absolutnym błędem jest pozostawianie kleszczy w ciele psa do momentu aż same odpadną. Jeśli zauważysz, że Twój pupil wrócił ze spaceru z pasażerem na gapę, jak najszybciej go usuń. Najłatwiej zrobisz to, wykorzystując przeznaczone do tego narzędzia. Kupisz je z łatwością w każdej aptece.

W pierwszym etapie choroby pierwotniaki ją wywołujące atakują krwinki czerwone. Zaczynają się w nich intensywnie namnażać, co prowadzi do ich rozpadu. Konsekwencją jest silna anemia i pojawienie się szeregu objawów. W zdecydowanej większości przypadków rozwój babeszjozy jest niezwykle szybki. Najpierw pies staje się osowiały, a jego apetyt się zmniejsza. Wielu właścicieli nie zauważa pogorszenia się kondycji pupila, co opóźnia wdrożenie leczenia i pogarsza rokowania. Do pojawiających się następnie objawów zalicza się:

  • osłabienie siły mięśniowej;
  • chwiejny chód;
  • przyspieszony oddech;
  • niemiarowa praca serca;
  • apatia;
  • żółte zabarwienie skóry oraz błon śluzowych.

U niektórych psów występują wymioty i biegunka. Wcześnie wdrożone leczenie daje większe szanse na wyleczenie. Podstawą kuracji jest lek pierwotniakobójczy. UWAGA: im dłużej pasożyt będzie pozostawał w psim organizmie, tym bardziej opłakane będą skutki choroby. Z uwagi jednak na to, że lek jest naprawdę silny, a kondycja psa chorego na babeszjozę słaba, leczenie odbywa się zawsze pod ścisłą kontrolą lekarza weterynarii.

Sam lek zabijający pierwotniaka odpowiedzialnego za pojawienie się choroby może być niewystarczający. Bardzo często niezbędna okazuje się również antybiotykoterapia. Psom chorym na babeszjozę podaje się też:

  • leki o działaniu przeciwgorączkowym;
  • leki chroniące wątrobę;
  • leki przeciwzapalne;
  • glikokortykosteroidy.

Wspomagająco włącza się również witaminy z grupy B. Jeśli anemia jest bardzo zaawansowana, stosuje się transfuzję krwi. Zamiast niej podany może być koncentrat czerwonokrwinkowy.

Mówiąc o babeszjozie, należy wyraźnie zaznaczyć, że obecnie stwierdza się coraz więcej przypadków choroby, która nie reaguje na stosowane leczenie. Po podaniu leku następuje poprawa, która jednak stosunkowo szybko mija. Objawy zaostrzają się, a uratowanie pupila staje się jeszcze trudniejsze. Dlatego tak ważne jest, aby zachorowaniu zapobiegać. Jedynym skutecznym sposobem są dobrej jakości środki na kleszcze.

Preparaty na kleszcze dla psa

Jeśli nie chcesz, aby Twój pies padł ofiarą babeszjozy, zadbaj o jego odpowiednią ochronę. O ile w przypadku ludzi ryzyko ugryzienia przez kleszcza można zmniejszyć, stosując zakrytą odzież, o tyle w przypadku pupila odpowiednie preparaty są jedynym sposobem. Na szczęście ich wybór jest dzisiaj na tyle duży, że bez problemu znajdziesz taki środek na kleszcze, który będzie odpowiadał Ci najbardziej.

Obroże

Najbardziej popularne środki zapewniające psom ochronę przed kleszczami to obroże. Są one stosunkowo tanie, a jednocześnie skuteczne. Ich stosowanie nie nastręcza większych problemów. Dostępne są w różnych rozmiarach, co sprawia, że można znaleźć obrożę odpowiednią zarówno dla ratlerka, jak i bernardyna. W sprzedaży znajdują są modele, które chronią nie tylko przed kleszczami, ale również inwazją pcheł. Ich działanie wynika z nasączenia substancjami, które wydzielają intensywny zapach. To właśnie ten aromat sprawia, że kleszcze nie atakują pupila. Producenci oferują również takie, które nie odstraszają, a uśmiercają pasożyty znajdujące się na psie. Jedne i drugie są naprawdę skuteczne.

Jeśli decydujesz się na obrożę, pamiętaj, aby dopasować ją do masy ciała psa, a także jego wieku. Zawsze przeczytaj instrukcję znajdującą się na opakowaniu. Zdarza się tak, że tego rodzaju środki ochrony przed kleszczami nie mogą być stosowane w przypadku chorych zwierząt, a także ciężarnych suk.

Krople

Kolejną grupę środków zapewniających psom ochronę przed kleszczami stanowią krople. Większość producentów zaleca, aby nanosić je na kark pupila. Takie miejsce aplikacji sprawia, że ryzyko zlizania środka przed zwierzę jest minimalne. Decydując się na stosowanie kropli, musisz pamiętać, że przez kilka dni po aplikacji czworonóg nie powinien być kąpany. Zaleca się również unikanie spacerów w deszczu. Dzięki temu środek nie zostanie wypłukany. Okres ochrony, jaki zapewniają krople na kleszcze waha się od pięciu do ośmiu tygodni. Pamiętaj, aby bezpośrednio po aplikacji zwrócić uwagę na to, aby zwierzę nie wylizało zaaplikowanego na sierść środka.

Jeśli chcesz kupić krople odpowiednie dla swojego psa, pamiętaj, aby zawsze sprawdzić:

  • ile musi ważyć pupil, aby stosowanie preparatu było skuteczne, a jednocześnie bezpieczne;
  • od jakiego wieku psa można aplikować krople.

Niektóre preparaty nie mogą być stosowane w przypadku szczeniąt. Zdarza się również, że czynnikiem wykluczającym są różnego rodzaju choroby.

Tabletki

Alternatywą dla kropli i obroży na kleszcze są tabletki, które na polskim rynku pojawiły się kilka lat temu. Substancje czynne, które są w nich zawarte, dostają się do krwioobiegu pupila. W efekcie kleszcze, które znajdą się na zwierzęciu błyskawicznie umierają. Plusem tej metody jest wysoka trwałość – działanie tabletek utrzymuje się nawet przez kilkanaście tygodni. Musisz jednak wiedzieć, że nie są one wskazane w przypadku tych psów, które cierpią na nietolerancje pokarmowe. Pamiętaj, że nie wszystkie mogą być podawane szczeniętom.

Ważne jest, aby przestrzegać zasad aplikowania tabletek na kleszcze. W zależności preparatu producent może zalecać, aby podać je razem z jedzeniem (co jest zdecydowanie najprostsze), na czczo lub bezpośrednio po tym, jak pies skończy jeść.

Tabletki na kleszcze, które kupowane są naprawdę chętnie to Bravecto. Ich cechą charakterystyczną jest to, że największe stężenie substancji czynnej znajduje się w:

  • mięśniach;
  • wątrobie;
  • nerkach;
  • tkance tłuszczowej.

Działają one aż przez dwanaście tygodni. Jeśli szukasz tabletek odpowiednich dla małych psów, możesz sięgnąć po Simparicia. Zapewniają one jednak krótszą – wynoszącą około pięć tygodni – ochronę.

Naturalne preparaty i domowe sposoby na kleszcze

Jeśli z jakiegoś powodu nie chcesz lub nie możesz stosować chemicznych środków ochrony psa przed kleszczami, możesz zdecydować się na preparaty naturalne. Bardzo dobre efekty dają zioła i olejki eteryczne. Wypróbować możesz między innymi olejek:

  • geraniowy;
  • lawendowy;
  • eukaliptusowy;
  • cytrusowy.

Sprawdza się również ten z drzewa herbacianego, a także miodli indyjskiej. Jeśli chodzi o zioła, to na uwagę zasługuje między innymi mięta, szałwia i tymianek. Możesz sięgnąć również po ocet jabłkowy, który należy wymieszać z wodą. Aby zapewnić ochronę pupilowi, musisz przed wyjściem na spacer nanieść na jego sierść ocet, olejek wymieszany z odrobiną wody lub zaparzone wcześniej zioła. Pamiętaj jednak, że taka ochrona jest wyłącznie doraźna. Oznacza to, że pies będzie chroniony przed kleszczami tylko wówczas, gdy przed każdym wyjściem na dwór powtórzysz zabieg. Pamiętaj, że dostępne są również naturalne obroże. W procesie ich produkcji wykorzystywane są właśnie olejki eteryczne.

Jaki preparat na kleszcze dla psa wybrać?

Jeśli chcesz zapewnić pupilowi ochronę przed kleszczami, musisz pamiętać, aby zrobić to rozsądnie. Nie wszystkie preparaty mogą być bowiem stosowane w każdym przypadku.

Przede wszystkim musisz zadbać o to, aby dostosować środek do masy ciała psa i jego wieku. Popularne tabletki mogą być stosowane tylko wtedy, kiedy czworonóg waży nie mniej niż około półtora kilograma. Nie są one wskazane dla szczeniaków. Nie wszystkie przeznaczone są dla ciężarnych suk.

Bardzo ważne jest, aby dokładnie zapoznać się z informacjami zamieszczonymi przez producenta na opakowaniu przed zastosowaniem preparatu.

Czy stosowanie preparatów na kleszcze jest bezpieczne dla psa?

Dostępne w sprzedaży preparaty na kleszcze zostały dopuszczone do użytku. To oznacza, że z założenia są bezpieczne, a ich stosowanie nie powinno wywołać żadnych niepokojących objawów u pupila. Musisz jednak pamiętać, że w dużej mierze za bezpieczeństwo ich stosowania odpowiadasz Ty. Tak jak wspomnieliśmy, zawsze musisz zapoznać się z informacjami, jakie na opakowaniu zamieścił producent. Są bowiem różne przeciwwskazania, które uniemożliwiają zastosowanie preparatu w danym przypadku. Jeśli będziesz przestrzegać zaleceń producenta, możesz mieć pewność, że zapewnisz psu należytą ochronę przed kleszczami, a jednocześnie nie wyrządzisz mu żadnej krzywdy.

Ukąszenia przez kleszcze nie są bolesne ani dla ludzi, ani dla zwierząt. Dla jednych i drugich stanowią jednak duże zagrożenie z uwagi na to, że mogą przenosić groźne choroby. Jeśli chcesz zadbać o zdrowie swojego psa, musisz koniecznie zaopatrzyć go w odpowiednie środki ochrony. Tabletki, obroże, krople czy preparaty naturalne sprawią, że nie będziesz musiał martwić się babeszjozą – potencjalnie śmiertelną dla psów chorobą.

Źródła:

https://rikoland.pl/pl/blog/kleszcze-jak-wybrac-najlepsza-ochrone-dla-swojego-psa-1616512843.html

https://mojzdrowyfutrzak.elanco.com/pl/pasozyty/kleszcze/cztery-sposoby-na-ochrone-psa-przed-kleszczami

https://zwierzaki.pl/tabletki-na-kleszcze-dla-psa

https://apetete.pl/blog/dobry-preparat-na-kleszcze-dla-psa-czyli-jaki-ranking/

Mateusz Górski

Czołem!
W latach 2011-2012 obserwowałem walkę Darii z boreliozą. Gdy wyzdrowiała i chciała zamknąć ten blog, postanowiłem opłacać jego obecność w sieci. Po drodze witryna się zestarzała i w końcu padła.
Teraz w roku 2022 postanowiłem reaktywować blog i uzupełnić treści o nowe treści. Powód okazał się ważny - borelioza.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *