Opryski na kleszcze do ogrodu, przedszkola i patio – przegląd

Zacienione miejsca porośnięte paprociami, trawami czy drzewami, w których jest naprawdę ciepło to częste siedliska kleszczy. Te niewielkie pajęczaki stanowią dla nas poważne zagrożenie. Około dwadzieścia pięć procent z występujących na terenie naszego kraju osobników przenosi bowiem dwie poważne choroby: kleszczowe zapalenie mózgu oraz boreliozę. Z kolei nasi czworonożni przyjaciele zagrożeni są babeszjozą, która nierzadko prowadzi do śmierci zwierzęcia. Na szczęście dzisiaj dostępne są środki, które pozwalają na skuteczne rozprawienie się z kleszczami. Specjalne opryski można wykonywać zarówno w ogrodach, jak i na balkonach oraz tarasach. Sprawdzają się również w okolicach szkół i przedszkoli.

Dlaczego kleszcze są groźne?

Po ukąszeniu kleszcza możemy zachorować na:

  • boreliozę;
  • kleszczowe zapalenie mózgu.

Borelioza rozwija się w okresie od trzech do nawet trzydziestu dni po ugryzieniu. Warunkiem jest odpowiednio długi czas pozostawania kleszcza w skórze. Dlatego tak ważne jest, aby możliwie jak najszybciej usunąć tego niewielkiego pasożyta. Pierwszym objawem sugerującym, że doszło do zakażenia jest rumień. Początkowo jest on naprawdę mały, z czasem zaczyna się powiększać. Nie boli i nie swędzi, co często jest powodem tego, że zostaje zlekceważony. Dołączyć mogą do niego również takie objawy, jak:

  • bóle głowy i mięśni;
  • sztywność stawów;
  • silne zmęczenie pozostające bez związku z prowadzonym trybem życia. 

Przy braku odpowiedniego leczenia choroba będzie rozwijała się dalej, co doprowadzi do osłabienia kończyn, pogorszenia widzenia, zaburzeń pracy serca i sztywności karku. Boreliozę dość skutecznie leczymy, ale trzeba pamiętać, że może ona na jakiś czas utrudnić funkcjonowanie. Dlatego zdecydowanie korzystnie jest jej zapobiegać, stosując między innymi odpowiednie opryski na kleszcze.

Znacznie groźniejsze jest kleszczowe zapalenie mózgu, które jest chorobą wirusową. W skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do śmierci. Nie ma na nie lekarstwa, a stosowane leczenie ma charakter wyłącznie objawowy. Każdego roku w Polsce zapada na nie od stu pięćdziesięciu do nawet dwustu osób, a szczyt zachorowań przypada na miesiące letnie. Stosowanie oprysków to nie jedyny sposób, aby uchronić się przed kleszczowym zapaleniem mózgu. Na chorobę tą można się zaszczepić. Dostępne są dwa różne szczepienia na KZM, z których każde występuje w wersji dla dorosłych oraz dzieci. Są one naprawdę skuteczne: ukończenie pełnego cyklu zapewnia ochronę na poziomie niemalże stu procent. Pamiętaj, że ograniczając ryzyko ukąszenia przez kleszcza i poddając się szczepieniu, dbasz o swoje zdrowie, a być może ratujesz również życie.

Jak sprawdzić czy w ogrodzie są kleszcze?

Kleszcze bardzo dobrze czują się w zacienionych, ciepłych i wilgotnych miejscach. Uwielbiają lasy zarówno iglaste, jak i liściaste, często występują w miejscach, w których rosną paprocie. Bytują również na łąkach ponieważ bardzo lubią trawy. Nie ma więc nic dziwnego, że spotkać można je w naszych ogrodach, a także na terenach szkół i przedszkoli.

Jeśli chcesz szybko sprawdzić, czy w danym miejscu występują kleszcze, sięgnij po bawełnianą tkaninę. Przeciągnij ją w różnych miejscach ogrodu czy patio, uwzględniając szczególnie te mocno osłonięte przez rośliny. Jeżeli masz problem z kleszczami, na pewno zauważysz te pajęczaki na tkaninie. To prosta, a jednocześnie naprawdę skuteczna metoda.

Kiedy należy wykonać oprysk na kleszcze?

Aby oprysk na kleszcz miał sens, musi być wykonany z odpowiednim terminie. Ważne jest, aby zrobić to jeszcze zanim kleszcze zaczną się intensywnie rozmnażać. Specjaliści wskazują, że najlepszy moment to koniec marca. Maj i czerwiec to zdecydowanie za późno – populacja kleszczy jest w tym okresie już naprawdę duża, co oznacza, że zastosowany oprysk może nie przynieść oczekiwanego rezultatu. Ważne, aby zawsze pryskać teren wybranym środkiem przy naprawdę dobrej pogodzie. Nie może padać, powinno być również bezwietrznie. Jest to gwarancją tego, że preparat dotrze w te miejsce, w których powinien się znaleźć, a jednocześnie nie zostanie spłukany, co zagwarantuje jego działanie. Fachowcy zaznaczają, że najlepiej oprysk na kleszcze robić wieczorem. Bez względu na to, na jaki środek się zdecydujesz, musisz pamiętać, aby zawsze zapoznać się z instrukcją użycia dołączoną przez producenta. Stosuj wyłącznie takie stężenie substancji, które jest przez niego zalecane. Przestrzegaj wszystkich środków ostrożności.

Aby bezpiecznie wykonać oprysk na kleszcze, potrzebujesz:

  • rękawic ochronnych;
  • gogli, którymi zabezpieczysz oczy;
  • maseczki na twarz.

Uważaj, aby substancja nie dostała się do oczu. Zabezpiecz ją również przed dziećmi.

Jak często należy powtarzać oprysk na kleszcze?

Musisz również pamiętać, że jednorazowy zabieg nie zadziała. Aby wyeliminować kleszcze z ogrodu, patio czy terenu otaczającego przedszkole, należy wykonywać go regularnie. Najlepiej robić to przynajmniej raz w miesiącu. Ostatni oprysk powinien mieć miejsce pod koniec sierpnia. Stosując się do takich zaleceń, możesz liczyć na to, że kleszcze naprawdę uda się wyeliminować, a ryzyko ugryzienia będzie w efekcie bardzo niewielkie.

Jakie preparat na kleszcze zastosować?

Jeśli chcesz pozbyć się kleszczy z ogrodu, możesz sięgnąć po chemiczny oprysk, w którego składzie mogą znajdować się takie substancje, jak:

  • tetrametryna;
  • cypermetryna.

Charakteryzują się one wysoką skutecznością działania. Ich ogromnym atutem jest to, że zabijają nie tylko dorosłe kleszcze, ale unieszkodliwiają również larwy i jaja. Pamiętaj, aby stosować zalecane przez producenta dawki. Zwiększenie stężenia nie przyczyni się do skutecznej walki z kleszczami, ale może negatywnie odbić się na innych organizmach żywych. Dlatego przygotowując oprysk, zawsze kieruj się tym, co znajdziesz na opakowaniu bądź dołączonej ulotce.

Czy opryski na kleszcze są bezpieczne?

To jedno z częściej zadawanych pytań dotyczących oprysków na kleszcze. Wiele osób obawia się środków chemicznych. Wynika to z przekonania, że ich stosowanie zawsze wiąże się z dużym ryzykiem. Tymczasem należy jasno zaznaczyć, że przestrzeganie zaleceń dotyczących stosowania takich preparatów przekłada się na ich bezpieczeństwo.

Pamiętaj, aby oprysk zawsze wykonywać w maseczce ochronnej i rękawiczkach. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko kontaktu preparatu ze skórą. Wykonuj zabieg wieczorem, aby nie narazić roślin na oparzenia wynikające z działania promieni słonecznych. Zadbaj o to, aby w pobliżu miejsca, które zamierzasz opryskać, nie przebywały ani dzieci, ani zwierzęta. Nigdy nie wykonuj chemicznego oprysku na kleszcze w pobliżu rabat warzywnych i krzewów owocowych. Są to podstawowe zasady, których stosowanie sprawia, że opryski na kleszcze są naprawdę bezpieczne.

Naturalne sposoby na kleszcze

Bezpieczeństwo stosowania środków chemicznych na kleszcze i tak nie przekonuje wielu osób. Nie brakuje tych, którzy chcą sięgać po naturalne, ekologiczne metody. Na szczęście przynoszą one bardzo dobre efekty, zapewniając skuteczną ochronę przed ugryzieniami, a tym samym przenoszonymi przez kleszcze chorobami.

Jeśli chcesz zapewnić sobie i swoim bliskim ochronę przed kleszczami w ogrodzie czy na patio, pamiętaj, że bardzo dobry efekt dają olejki eteryczne. Wystarczy spryskać nimi swoje ubranie oraz wybrany fragment terenu, aby kleszcze nie stanowiły zagrożenia. Do tych, które naprawdę działają zalicza się olejek:

  • cytronelowy;
  • lawendowy;
  • goździkowy;
  • paczulowy.

Skuteczny jest także ten z drzewa herbacianego. Sięgając po olejki, pamiętaj, że nigdy nie należy aplikować ich bezpośrednio na skórę. Działają one bowiem naprawdę silnie, co może skutkować reakcją alergiczną.

Jakie rośliny odstraszają kleszcze?

Kleszcze nie lubią wielu roślin. To sprawia, że wprowadzenie do ogrodu określonych gatunków zmniejsza szanse na to, że dane miejsce stanie się siedliskiem kleszczy. Jeśli chcesz z tymi pajęczakami walczyć naturalnymi metodami, postaw na takie rośliny, jak:

  • Złocień dalmatyński – zawarte są w nim dwie substancje, które skutecznie odstraszają kleszcze: cyneryna oraz pyretryna. Porażają one układ nerwowy insektów, jednocześnie oddziałując na układ mięśniowy. Pamiętaj jednak, że roślina ta najlepiej rośnie w miejscach, w których podłoże jest naprawdę żyzne i przepuszczalne.
  • Lawenda wąskolistna – doskonale znana większości posiadaczy roślina, która zachwyca wyjątkowym zapachem. Jest niezwykle dekoracyjna, a jednocześnie zawiera szereg olejków eterycznych, za sprawą których skutecznie odstrasza kleszcze. Zalicza się do nich między innymi linalol. Pamiętaj, że lawenda nie ma większych wymagań i jest rośliną, która doskonale znosi brak deszczu. To sprawia, że w walce z kleszczami sprawdza się naprawdę bardzo dobrze.
  • Wrotycz pospolity – zdecydowana większość z nas uważa, że wrotycz jest po prostu chwastem. Tymczasem jest to ziele, które w ogrodnictwie ma naprawdę szerokie zastosowanie. Sprawdza się między innymi w walce z różnymi szkodnikami niszczącymi uprawy. Bardzo dobre efekty przynosi również w przypadku kleszczy. Jeśli chcesz wykorzystać wrotycz, aby pokonać te pajęczaki, pamiętaj, że najlepiej czuje się on w miejscach, w których występują ziemie gliniaste i obfitujące w składniki pokarmowe.
  • Kocimiętka Faaccena – to roślina o niewielkim pokroju, która charakteryzuje się lekko pokładającymi pędami. Zawiera ona neptalakton. Jest to związek, którego kleszcze bardzo nie lubią. Jej niewątpliwym atutem jest to, że nie nastręcza większych problemów w uprawie, nie ma również dużych wymagań.
  • Rozmaryn lekarski – to kolejna roślina, która zasługuje na uwagę przede wszystkim ze względu na niewielkie wymagania. Warto posadzić ją w ogrodzie nie tylko ze względu na to, że zwalcza kleszcze. Jest świetnym dodatkiem do wielu potraw, którym nadaje wyjątkowego aromatu.

Odstraszająco na kleszcze działają również uwielbiane przez Polaków chryzantemy. Niektórzy powiedzą w tym miejscu, że przecież są to kwiaty jesieni, a kleszcze atakują nas głównie latem. Należy jednak zaznaczyć, że średnia temperatura w roku jest coraz wyższa, co oznacza, że okres aktywności kleszczy znacznie się wydłuża.

Decydując się na wykorzystanie kwiatów w walce z tymi drobnymi pajęczakami, pamiętaj, aby rośliny sadzić w pobliżu miejsc, w których mogą bytować kleszcze. Jeśli chcesz zmniejszyć ryzyko inwazji tych pajęczaków w swoim ogrodzie, możesz również regularnie ścinać wysokie trawy. Lepiej też wystrzegaj się gęstych nasadzeń.

Kleszcze występują nie tylko w lasach. Nawet wypoczywając we własnym ogrodzie, możesz paść ofiarą tego niewielkiego pajęczaka. Z uwagi na to, że przenoszą one groźne choroby, ważne jest, aby zminimalizować ryzyko ich bytowania w danym miejscu. Doskonale sprawdzają się opryski chemiczne, które – o ile tylko wykonywane są regularnie – pozwalają na wyeliminowanie kleszczy. Możesz sięgać również po naturalne metody, wykorzystując olejki eteryczne oraz sadząc określone gatunki roślin. Pamiętaj jednak, że w walce z kleszczami duże znaczenie ma regularność i konsekwencja.

Źródła:

https://fixero.com/porady/prace-w-ogrodzie/opryski-na-kleszcze-w-ogrodzie-kiedy-je-wykonac-i-jakich-preparatow-uzyc

https://home.morele.net/poradniki/oprysk-na-kleszcze-czy-warto-go-zrobic-w-swoim-ogrodzie/

https://www.vidaron.pl/poradnik/rosliny-ogrodowe-odstraszajace-komary-i-kleszcze

Mateusz Górski

Czołem!
W latach 2011-2012 obserwowałem walkę Darii z boreliozą. Gdy wyzdrowiała i chciała zamknąć ten blog, postanowiłem opłacać jego obecność w sieci. Po drodze witryna się zestarzała i w końcu padła.
Teraz w roku 2022 postanowiłem reaktywować blog i uzupełnić treści o nowe treści. Powód okazał się ważny - borelioza.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *