kleszcze

Kleszcze

Czym są kleszcze?

Kleszcze są pajęczakami należącymi do podgromady roztoczy i wyróżnia się ich kilkaset gatunków. Pasożytują zewnętrznie przede wszystkim na kręgowcach, czyli na większości tego, co żyje i rusza się i jest większe od nich samych. Do utrzymania na skórze żywiciela kleszczom służy hypostom – ryjkowaty narząd gębowy przystosowany do ssania krwi, zbrojony w liczne ząbki podobne do najeżonego kolcami harpuna. Do unieruchomienia hypostomu w skórze służy ślina kleszcza tworząca substancję w rodzaju cementu. Długość ciała kleszcza, w zależności od gatunku, wynosi od jednego do kilku milimetrów, a po nassaniu jest kilka razy większa. Wyróżnia się rodziny kleszczy twarde (Ixodidae) – częściowo okryte pancerzem i miękkie (Argasidae) – pancerza pozbawione.

Systematyka kleszczy:

  • Ixodidae (13 rodzajów, ok. 700 gatunków),
  • Argasidae (4 rodzaje, ok. 200 gatunków),
  • Nuttalliellidae (1 gatunek).

Kleszcze są kosmopolityczne, a więc ich zasięg obejmuje cały świat.

Egzystencja kleszcza

Kleszcz w ciągu swojego bytowania musi co najmniej trzy razy wyssać krew kręgowca. Dlaczego? Aby mógł się rozwijać. Najpierw zmienia formę z larwy w nimfę, następnie z nimfy w postać dojrzałą (imago) i po raz kolejny, aby móc złożyć jajeczka. Cykl rozwojowy jednego pokolenia kleszczy trwa zwykle 2 lata.

kleszcz-psi

Rozwojowi kleszczy sprzyja wzrost temperatury, zatem okresy ich największej aktywności w Polsce, to miesiące letnie. W maju i czerwcu, kiedy po mroźnej zimie ciągnie nas na ciepłe łono natury, najbardziej narażeni jesteśmy na ataki nimf, które można bardzo łatwo przeoczyć ze względu na ich mikroskopijne rozmiary. Wilgotne lato i łagodna zima sprzyjają rozprzestrzenianiu się kleszczy, których najczęstsze ogniska infekcji to obszary przejściowe między dwoma typami roślinności, np. brzegi lasów graniczące z łąkami.

Z obserwacji przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych wynika, że kleszcze nie mogą osiągnąć ostatniego stadium rozwoju i złożyć jajeczek, jeśli nie żerują na dużym kręgowcu (np. sarna lub jeleń). W rejonach, w których poprzez ogrodzenia, zredukowano ilość dużych kręgowców ilość kleszczy po 5 latach znacznie spadła. Na wyspach, z których usunięto całą populację saren i jeleni, kleszcze zniknęły całkowicie.

Kleszcze źródłem chorób

Generalnie kleszcze nie przynoszą swoim żywicielom nic dobrego. Fakt, niektóre kręgowce, jak np. gady, sarny i jelenie, są odporne na choroby odkleszczowe i nie chorują. Większość jednak tak. Wiele gatunków kleszczy przenosi bakterie, pierwotniaki i wirusy, które powodują u ludzi zachorowania na kleszczowe zapalenie mózgu, boreliozę, tularemię, ehrlichiozę, babeszjozę, mycoplazmę, gorączkę Q, gorączkę plamistą Gór Skalistych i dur pierwotny. U zwierząt mogą wywoływać takie choroby jak babeszjoza psów, gorączka teksańska, hemoglobinurię europejską, anaplazmozy, itp.

Jest wiele bakterii i chorób przenoszonych przez kleszcze, ale nie każdy zarażony kleszcz posiada wszystkie. Boreliozę roznosi ok. 10-30% kleszczy, bartonellę – 40%, babeszjozę – ok. 20%. Największe jest prawdopodobieństwo obecności mycoplazm w kleszczach – aż 90%.

plaga-kleszczy

W Polsce występuje wiele gatunków kleszczy, ale Boreliozę przenoszą prawdopodobnie dwa z nich: Ixodes ricinus i Ixodes scapularis.

Mniej niż 1% kleszczy wykluwa się od razu zakażony. Zdarzają się zakażenia wrodzone, przeniesione od kleszcza matki. Większość z nich wykluwa się jednak niezainfekowanych, które zakażenia mikrobami nabywają podczas kolejnych żerowań na kręgowcach. Małe kręgowce, jak mysz polna, ptaki, czy wiewiórki bardzo łatwo zarażają się od kleszczy, przenosząc później chorobę na inne kleszcze. Kluczową rolę w rozprzestrzenianiu się kleszczy i chorób odkleszczowych odgrywają ptaki wędrowne, którym, po wyczerpującej sezonowej wędrówce, we krwi pojawiają się bakterie, infekujące kolejnego kleszcza i tak w kółko…

Plaga kleszczy

ekoton

Optymalne środowisko zamieszkiwane przez kleszcze, to ekoton, czyli ekosystem stanowiący strefę przejściową między co najmniej dwoma ekosystemami. Są to obszary oddzielające łąkę od lasu, las od stepu, polany, las liściasty od lasu iglastego, błonia nad rzekami i stawami, a także obszary zarośnięte paprociami, leszczyną, jeżynami i czarnym bzem.

Kleszcze można spotkać nie tylko na terenach wiejskich, obfitujących w bogatą florę, ale również w mieście! Coraz więcej tych pasożytów bytuje w miejskich parkach, na trawnikach i przydomowych ogródkach. Jest to częściowo wynikiem zwiększonej mobilności człowieka i jego domowych zwierząt (kotów i psów), które łapią w lesie ciężarne kleszcze i po kilku dniach gubią je na domowej posesji, gdzie życie rozpoczynają tysiące larw.

Niestety, ale z roku na rok odnotowuje się coraz większą ilość kleszczy i co za tym idzie – chorób odkleszczowych. Błyskawiczne rozprzestrzenianie się kleszczy wynika z kilku powodów. Po pierwsze, bytowaniu i rozmnażaniu się kleszczy sprzyjają zmiany klimatyczne – ciepły klimat, łagodne zimy… Kleszcze stają się również coraz bardziej odporne – pojawiają się na coraz wyższych terenach górskich, gdzie jeszcze niedawno nie było to możliwe ze względu na zbyt surowy klimat.

Daria

W latach 2011 - 2012 stoczyłam skuteczną bitwę boreliozą. Swoimi doświadczeniami z różnych metod leczenia oraz suplementacji dzieliłam się na tym blogu. Obecnie jestem zdrowa!

W 2014 roku blog przejął mój kolega Mateusz, który postanowił utrzymywać go, by służył pomocą innym borykającymi się z lyme. W 2022 roku reanimował bloga, by rozwinąć temat.

Za nowe treści opatrzone sygnaturą "Mateusz Górski" nie odpowiadam :)

Możesz również polubić…

5 komentarzy

  1. asia says:

    hej, mam na imię Asia, również leczę się na boleriozę u tej samej Pani doktor co ty. Chciałabym wymienić się z Tobą doświadczeniami, ponieważ mam coraz więcej wątpliwości co do leczenia, a również miałam do czynienia z badaniem biorezonansem… podaję mojego maila: xxx
    jeśli masz ochotę odezwij się:) pozdrawiam i życzę duuużo zdrówka

    1. Wiki says:

      Cześć odezwij się na email cubegreen@onet.pl też mam boreliozę i nie wiem jak się leczyć jak się czułaś po tym bioresonansie pomogło to ci coś

      1. Daria says:

        Na biorezonansie byłam w celu samej diagnostyki. Nie podjęłam się leczenia tą metodą.

  2. Wiki says:

    Odezwij się koleżanko czy ten bioresonans coś Ci pomógł bo mam boreliozę i nie wiem co robić

    1. Daria says:

      Byłam tylko na jednym biorezonansie celem diagnostyki. Nie podjęłam leczenia, gdyż uznałam że nie jest to wiarygodna metoda.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *