Zebraliśmy z różnych miejsc świata zdjęcia nieleczonej boreliozy, by pomóc tym, którzy chcą zidentyfikować chorobę z Lime u siebie. Zobacz inny nasz artykuł, jeżeli szukasz zdjęcia rumienia występującego po ukąszeniu kleszcza.
Warto na tym etapie zauważyć, że po wczesnej, nieleczonej miejscowej infekcji często po kilku dniach lub tygodniach dochodzi do krwiopochodnego rozsiewu zakażenia do wielu miejsc, które mogą obejmować:
– stawy (60%),
– skórę (20% do 25%),
– układ nerwowy (10%),
– serce (5%).
Zdjęcia 1 i 2 – późna diagnoza wczesnej rozsianej boreliozy: kłopotliwe objawy u ogrodniczki
Pierwsze 2 zdjęcia pokażą boreliozę we wczesnym stadium. Brak diagnozy i leczenia zaowocował w tym przypadku wykwitem wielu plam na skórze.
W czerwcu 60-letnia kobieta zgłosiła się do swojego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej z jednodniową historią licznych, owalnych, rozlanych rumieniowych plam rozsianych na klatce piersiowej, brzuchu, plecach i kończynach, oszczędzając dłonie i stopy. Wysypka, która stała się bardziej widoczna po gorącym prysznicu lub wystawieniu na działanie ciepłego otoczenia, została również opisana jako „paląca” i „gorąca”. Ponadto zgłosiła 1-tygodniową historię objawów grypopodobnych obejmujących ból głowy, ból szyi, uogólnione bóle ciała, gorączkę, dreszcze i złe samopoczucie. Skarżyła się również, że jej policzki były niezwykle gorące i były jaskrawoczerwone. Zaprzeczyła, aby miała jakiekolwiek towarzyszące objawy ze strony układu oddechowego lub przewodu pokarmowego.
Pacjentka zaprzeczyła historii niedawnego ukąszenia przez kleszcza lub owada. Jednak po dalszym przesłuchaniu określiła siebie jako zapaloną ogrodniczkę. Mieszka na wsi w New Jersey, gdzie często można spotkać jelenie.
Obustronny rumień na twarzy pacjenta, który przypominał klasyczny wygląd parwowirusa B-19 przypominający „policzki policzkowe”, skłonił do wykonania badań serologicznych w kierunku tego czynnika wirusowego. Wykonano również pełną morfologię krwi i kompleksowy panel metaboliczny. Wszystkie wyniki były prawidłowe, z wyjątkiem testów czynnościowych wątroby, które były nieznacznie podwyższone przy aktywności aminotransferazy alaninowej 75 U/l, aminotransferazy asparaginianowej 54 U/l i fosfatazy alkalicznej 148 U/l. Podczas wizyty kontrolnej 4 dni później, z powodu utrzymywania się licznych blaszek rumieniowych z towarzyszącą gorączką, bólami mięśni i stawów, wysunięto podejrzenie boreliozy (LD) i wykonano u chorego badanie przesiewowe w kierunku przeciwciał Borrelia burgdorferi za pomocą standardowego testu immunoenzymatycznego. Wynik był dodatni, a zgłoszona wartość wynosiła >5 (≥1,10 uważa się za dodatnie). Analiza Western blot dla IgM była pozytywna i negatywna dla IgG, potwierdzając w ten sposób ostrą, wcześnie rozsianą LD. Chora była leczona doksycykliną w dawce 100 mg dwa razy dziennie przez okres 21 dni, uzyskując ustąpienie objawów. Podczas dalszego monitorowania jej testy czynnościowe wątroby wróciły do normy.
Zdjęcia 3-5 – objawy porażenia twarzy
Zarażone osoby mogą również doświadczać porażenia twarzy. Na zdjęciach poniżej dziewczynka ma porażoną lewą stronę twarzy (na zdjęciu prawa). Zdjęcie 3 (A) ukazuje zamknięte oczy. Powieka nie jest w stanie całkowicie przykryć gałki ocznej. Zdjęcie 4 (B) ukazuje niepełny uśmiech. Usta w porażonej części nie rozchylają się. Zdjęcie 5 (C) ponownie pokazuje dysfunkcje porażonej strony twarzy.
Nieleczona borelioza niestety w 10% przypadków będzie objawiała się porażeniem układu nerwowego.
Zdjęcie 6 – opuchnięty staw kolanowy
Przykład nieleczonej boreliozy około 10 tygodni po ukąszeniu kleszcza przeniesionego przez jelenia. Ogromne opuchnięte kolano, które ostatecznie przepuklinowało do torbieli Bakera, a następnie pękło.
Przypadki ataku stawów (kolanowych, łokciowych, paliczkowych) to aż 60% wszystkich w przypadku nieleczonej boreliozy. Mniej pokaźny atak boreliozy na kolana miał Mateusz, który opisał kwestie suplementacji na stawy w takim przypadku.
Zdjęcie 7 – małe plamki występujące w 2 etapie choroby
Kiedy ugryzie cię kleszcz, który powoduje boreliozę, zaraża cię bakteriami. Bez leczenia bakterie mogą rozprzestrzeniać się na inne obszary ciała. Jeśli się rozprzestrzenia, masz boreliozę w stadium 2.
Na tym etapie na skórze mogą pojawić się małe, owalne wysypki. U niektórych osób rozwija się niebieskawo-czerwona grudka.
Gdzie widzisz te objawy: Ponieważ infekcja się rozprzestrzeniła, małe wysypki mogą pojawić się w dowolnym miejscu na skórze, z wyjątkiem dłoni i podeszew. Większość wysypek pojawia się na rękach, nogach i twarzy.
U niektórych osób rozwija się guzek, który lekarz może określić jako limfocytoma borelialnego (bore-eh-lee-ul) (lim-foe-sigh-toe-ma). U dzieci ten guzek zwykle pojawia się na płatku ucha. Dorośli często widzą wypukłą narośl wokół sutka.
Co możesz zobaczyć na skórze: Wysypki, które pojawiają się w fazie 2, różnią się od wysypki, która może pojawić się w fazie 1. W fazie 2 wysypki pozostają tej samej wielkości, a nie powiększają się.
Kiedy zaczynają się wysypki, guzki i objawy: Około 30 do 45 dni po ukąszeniu przez kleszcza możesz zauważyć wysypkę lub guzek. Pojawienie się ich może zająć więcej czasu, czasami 6 miesięcy lub dłużej.
Zdjęcie 8 – Przewlekłe zanikowe zapalenie skóry : Obrzęk, stwardniała skóra i głębokie linie na stopach osoby cierpiącej na boreliozę od lat.
W fazie 3 na skórze pojawia się niewiele oznak boreliozy. Większość problemów dotyczy serca i układu nerwowego, a te mogą być poważne.
Gdzie widzisz oznaki na skórze: Zmiany te zwykle pojawiają się na dłoni lub stopie. Niektórzy ludzie rozwijają tę zmianę na obu dłoniach lub stopach. Może również wystąpić na kolanie, łokciu lub w innym miejscu.
Jak wygląda skóra: Skóra zaczyna puchnąć i możesz zauważyć zaczerwienienie. Objawy te są spowodowane długotrwałym zakażeniem bakteryjnym. Dotknięta skóra może również odczuwać ból.
Z czasem skóra zaczyna twardnieć i kurczyć się, powodując powstawanie głębokich zmarszczek. Jeśli masz włosy w okolicy, mają tendencję do wypadania. Gruczoły potowe mogą obumrzeć, a skóra często staje się tak cienka, że łatwo się rozdziera. Medyczna nazwa tego stanu to acrodermatitis (ack-rah-derm-ah-tie-tus) przewlekłe zanikowe (ah-trough-eh-cans).
Na etapie 3 możesz również zobaczyć guzy na skórze. Uważa się, że długotrwała infekcja i obrzęk węzłów chłonnych może prowadzić do raka zwanego skórnym chłoniakiem z komórek B.
Kiedy widzisz oznaki zmiany skóry i objawy: Zwykle pojawiają się miesiące lub lata po ukąszeniu przez kleszcza.
Na etapie 3 osoba ma zwykle wiele objawów choroby, które mogą obejmować:
- Artretyzm
- Problemy z zapamiętywaniem i koncentracją
- Nerwoból
- Demencja
- Niewydolność serca
Jak długo trwają zmiany: Nawet przy leczeniu boreliozy zmiany skórne, guzy i objawy są trwałe.
Dlatego tak ważne jest wykonywanie częstych badań ogólnych mogących wskazać stany zapalne oraz wykonywanie testów na boreliozę, by móc szybko reagować na infekcje bakteryjne.
Mam nadzieję, że te zdjęcia nieleczonej boreliozy będą pomocne również w Twojej diagnozie. Jeśli masz swoje i chciałbyś się nimi podzielić, to prześlij proszę na adres: kontakt@borelia.pl.
Podziękowania,
Mateusz
Mój syn ma grudkę, na klatce piersiowej, obecnie syn ma 5 lat, kleszcza miał w tym miejscu jako kilkumiesięczne niemowlę. Zastanawiam się czy to od kleszcza, chirurg uznał, tą chroste, za ziarniaka, gdy byłam na wizycie nie przyszło mi do głowy, wspomnieć o tym kleszczu ..