Kleszcze to niewielkie pajęczaki, które w Polsce występują powszechnie. Ich ugryzienie na ogół nie jest odczuwalne. Może być jednak katastrofalne w skutkach. Przenoszą one bowiem dwie bardzo poważne choroby: kleszczowe zapalenie mózgu oraz boreliozę. O ile ta druga może być skutecznie leczona, o tyle na KZM nie ma lekarstwa, a konsekwencją może być nawet śmierć. Dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio chronić się przed ugryzieniem. Długa odzież to zdecydowanie za mało. Niezbędne są odpowiednie środki na kleszcze, których wybór jest obecnie ogromny. Postawić można zarówno na preparaty chemiczne, jak i domowe sposoby, które również są naprawdę skuteczne.
Dlaczego warto stosować preparaty na kleszcze?
Wspomnieliśmy we wstępie, że kleszcze przenoszą boreliozę oraz kleszczowe zapalenie mózgu. Ta pierwsza choroba w początkowym okresie objawia się głównie zmęczeniem, bólami głowy, mięśni i sztywnością stawów. Jeśli nie zostanie zastosowane odpowiednie leczenie, mogą pojawić się również trudności z widzeniem, nieregularna praca serca, drętwienie kończyn i sztywność karku. Może ona przechodzić również w tak zwaną neuroboreliozę. Wprawdzie współczesna medycyna naprawdę dobrze radzi sobie z leczeniem boreliozy, to zdecydowanie lepiej jest zapobiegać jej wystąpieniu. Dostępne preparaty na kleszcze skutecznie zmniejszają ryzyko ugryzienia, tym samym sprawiając, że jesteśmy zdecydowanie mniej narażeni na chorobę.
Kleszczowe zapalenie mózgu jest chorobą zdecydowanie groźniejszą. Pozostawia po sobie wiele powikłań, które mogą znacząco obniżać komfort życia. Osoby, które przeszły KZM borykają się z zaburzeniami pamięci, trudnościami z koncentracją, skarżą się na bóle głowy, a także zaburzenia czucia obwodowego. Typowe są niedowłady mięśniowe. Choroba leczona jest wyłącznie objawowo, a jej najbardziej poważną konsekwencją jest śmierć osoby zakażonej. Dlatego jeśli chcesz uniknąć problemów zdrowotnych, stosuj środki zapewniające ochronę przed kleszczami. Nie są one drogie, a mogą uratować Ci nawet życie.
Jeśli zauważysz na skórze kleszcza, musisz zadbać o jego jak najszybsze usunięcie. Pamiętaj, że im dłużej pajęczak pozostaje w Twoim ciele, tym większe ryzyko zarażenia zarówno boreliozą, jak i kleszczowym zapaleniem mózgu. Najrozsądniej jest sięgnąć po specjalne akcesoria do usuwania kleszczy, które dostępne są obecnie w aptece. Unikaj raczej metalowych pęset, które mogą pasożyta przeciąć na pół, pozostawiając jego część w Twoim ciele. Chcąc go usunąć, musisz zdecydowanie pociągnąć go ku górze. UWAGA: nigdy nie należy go wykręcać. Niedopuszczalne jest również smarowanie miejsca ukąszenia tłuszczem. Rejon ugryzienia uważnie obserwuj. Jeśli pojawi się rumień, udaj się do lekarza.
Gdzie najczęściej występują kleszcze?
Większości z nas kleszcze kojarzą się po prostu z lasem. Jesteśmy przekonani, że jest to jedyne miejsce, w którym może dojść do ugryzienia. Te niewielkie pajęczaki bytują również na łąkach, są powszechne w naszych ogrodach. Szczególnie dobrze im w miejscach zacienionych, w których występuje gęsta roślinność. Doskonale czują się w paprociach, uwielbiają obszary trawiaste. Jeżeli chcesz zminimalizować ryzyko ugryzienia, nie wchodź więc w zarośla. Spaceruj raczej wytyczonymi ścieżkami, nie zapominając jednak, że stosowanie preparatów na kleszcze nadal jest konieczne. Pamiętaj, że tym, co przyciąga kleszcze jest ciepło, a także zapach potu. Im intensywniej się pocisz, tym bardziej jesteś narażony na ugryzienie. To oznacza, że ochrona w postaci odpowiednich preparatów jest w Twoim przypadku niezbędna. Szczególnie ważne jest odpowiednie zabezpieczenie zwłaszcza najmłodszych. W ich przypadku choroby odkleszczowe mogą być bowiem szczególnie niebezpieczne.
Rodzaje preparatów na kleszcze
Środki, które mają zapewniać nam ochronę przed kleszczami są naprawdę różne. Zalicza się do nich:
- Spraye – cieszą się największą popularnością z uwagi na wygodę stosowania. Bardzo często jeden preparat zapobiega ugryzieniom nie tylko przez kleszcze, ale również komary. Wystarczy rozpylić substancję na wybrane miejsca, aby zapewnić sobie ochronę na odpowiednim poziomie.
- Kremy – ich stosowanie jest nieco mniej wygodne niż środków mających formę sprayu. Mimo to są one również chętnie wybierane. Z uwagi na to, że nakładane są bezpośrednio na skórę w ich składzie znajduje się najczęściej ikarydyna.
- Plastry – to produkty, które nasączone są starannie dobranymi olejkami eterycznymi. Nie nakleja się ich jednak na skórę. Można umieścić je na ubraniu, plecaku, świetnie sprawdzają się w przypadku dziecięcych wózków.
W sprzedaży znaleźć można również specjalne opaski na kleszcze, które – podobnie, jak plastry – nasączone są olejkami eterycznymi. Nosi się je na nadgarstku. Ciekawostką są ultradźwiękowe odstraszacze, których działanie opiera się na emitowaniu dźwięków o określonej częstotliwości. To właśnie one odstraszają nie tylko atakujące nas kleszcze, ale również komary.
Pamiętaj, że żaden z dostępnych środków nie zapewnia stuprocentowej ochrony przed kleszczami. Dlatego tak ważne jest, aby po powrocie z miejsc, w których mogły znajdować się te drobne pajęczaki, dokładnie obejrzeć swoje ciało.
Jakie substancje mogą zawierać preparaty na kleszcze?
Dostępne obecnie preparaty na kleszcze zawierają najczęściej następujące substancje:
- DEET;
- ikarydyna;
- IR3535.
DEET to substancja chemiczna, która stosowana jest nie tylko w przypadku środków na kleszcze. Z uwagi na to, że może ona działać szkodliwie na skórę bardzo precyzyjnie określono normy, których nie można przekraczać. W przypadku preparatów przeznaczonych dla osób dorosłych zawartość DEET nie może być wyższa niż dwadzieścia procent. Środki dla dzieci mogą zawierać jedynie dziesięć procent tej substancji. UWAGA: DEET jest substancją, której nie mogą stosować kobiety spodziewające się dziecka. Jest ona również zabroniona w przypadku maluchów, które nie ukończyły drugiego roku. Specjaliści podkreślają, aby nie stosować preparatów na kleszcze z DEET aż do skończenia przez dziecko roku.
Ikarydyna charakteryzuje się nieco niższą skutecznością niż DEET, ale jednocześnie nie jest ona groźna dla skóry. Stosując preparaty zawierające tą substancję, nie musisz martwić się tym, że pojawią się jakieś podrażnienia. Jej działanie utrzymuje się nawet do ośmiu godzin (przy stężeniu wynoszącym dwadzieścia procent).
IR3535 to substancja najbardziej bezpieczna dla skóry. Wprawdzie może prowadzić do pojawienia się podrażnień, ale jej toksyczność jest zerowa. Niestety, wiąże się z tym o wiele mniejsza skuteczność. Jeśli chodzi o zawartość w środkach przeciw komarom, to waha się ona od dziesięciu do trzydziestu procent.
Jakie rodzaje repelentów dostępne są w sprzedaży?
Repelenty to nic innego, jak preparaty, których zadaniem jest odstraszanie organizmów żywych. W Polsce wykorzystuje się je, aby zapewnić sobie ochronę przed komarami i kleszczami. Substancje, które się w nich znajdują, wydzielają nieprzyjemny dla nich zapachach, co sprawia, że przestają nas gryźć.
Dostępne w sprzedaży repelenty mogą być oparte albo na substancjach chemicznych, albo naturalnych. Te najbardziej popularne wykorzystują wspomniany wcześniej DEET.
Do chętnie wybieranych repelentów zaliczana jest między innymi Mugga. To środek, który charakteryzuje się naprawdę skutecznym działaniem. Ciekawostką jest fakt, że to właśnie on polecany jest osobom wyjeżdżającym do ciepłych krajów, które chcą zapewnić sobie ochronę przed komarami przenoszącymi tam naprawdę groźne choroby, na przykład wirus Zika czy malarię.
Domowe sposoby na kleszcze
Nie każdy chce sięgać po środki chemiczne zapewniające ochronę przed kleszczami. Nie brakuje osób, które stawiają na bardziej ekologiczne preparaty. Powodów takiego stanu rzeczy może być kilka. Zalicza się do nich troskę o środowisko naturalne, a także obawę o pojawienie się podrażnień na skutek kontaktu skóry z substancjami chemicznymi. Na szczęście dostępne są również w pełni naturalne, domowe sposoby na kleszcze, które są naprawdę skuteczne.
Zioła
Jeśli zaliczasz się do osób, które preferują naturalne sposoby ochrony przed kleszczami, możesz sięgnąć po zioła. Do tych działających naprawdę skutecznie zalicza się:
- Lawenda – świetnie sprawdza się nie tylko w przypadku kleszczy. Efektywnie odstrasza również pchły, eliminuje z naszego otoczenia meszki. Możesz po nią sięgnąć także wtedy, kiedy w Twojej szafie zasiedliły się mole.
- Szałwia – charakteryzuje się lekko gorzkawym smakiem, którego kleszcze unikają.
- Mięta pieprzowa – odstraszająco na kleszcze działa jej świeży, orzeźwiający aromat.
- Rozmaryn – to popularne zioło, które działa rozluźniająco na ludzi. W przypadku kleszczy jest jednak zupełnie odwrotnie. Tracą one zdolność koncentracji, nie są w stanie dotrzeć do swojej ofiary.
- Tymianek – czynnikiem odstraszającym jest orzeźwiający zapach.
- Geranium – wydzielają one zapach podobny do róż, którego kleszcze bardzo nie lubią.
- Melisa lekarska – jej zapach przypomina aromat cytryny, który działa odstraszająco na kleszcze.
- Eukaliptus – podobnie jak mięta pachnie orzeźwiająco, czego te niewielkie pajęczaki bardzo nie lubią.
Stosowanie ziół w walce z kleszczami jest w pełni bezpieczne. Mogą sięgać po nie nawet kobiety spodziewające się dziecka. Nie ma również przeciwwskazań w przypadku bardzo małych dzieci.
Olejki eteryczne
Zioła to nie jedyne naturalne substancje, które bardzo skutecznie odstraszają kleszcze. Zalicza się do nich również olejki eteryczne. Jeśli chcesz walczyć z tymi pajęczakami w ekologiczny sposób, możesz sięgnąć po olejek:
- lawendowy;
- eukaliptusowy;
- bazyliowy;
- miętowy;
- eukaliptusowy.
Świetnie sprawdza się również ten z paczuli. Pamiętaj, że niektóre z wymienionych olejków odstraszają nie tylko komary, ale uporają się również z meszkami, komarami, molami, a nawet karaluchami.
Piwo i inne produkty spożywcze
Jak dotąd nie udało się jednoznacznie potwierdzić, że picie piwa odstrasza kleszcze. Można jednak znaleźć doniesienia mówiące o tym, że witaminy z grupy B, które zawarte są w tym napoju, wpływają na skład potu. W efekcie staje się on dla kleszczy mało atrakcyjny. Trudno jednak wyobrazić sobie powszechne stosowanie tej metody. Aby uniknąć pogryzienia przez te niewielkie pajęczaki, przed spacerem po lesie należałoby wypić sporą porcję złotego trunku. Jest to również metoda, która nie może być stosowana w przypadku dzieci, a także pań w ciąży.
Przyjmując jednak, że witaminy z grupy B faktycznie zmieniają nasz pot na odstraszający kleszcze, warto wprowadzić do swojej diety produkty je zawierające. Zalicza się do nich między innymi:
- wątróbkę;
- szpinak;
- orzechy;
- kaszę gryczaną.
Atutem ich obecności w diecie może być nie tylko odstraszanie kleszczy. Są to produkty naprawdę zdrowe, które korzystnie wpłyną na funkcjonowanie organizmu.
Jaki preparat na kleszcze wybrać?
Po lekturze naszego artykułu wiesz już, że preparaty na kleszcze to szeroka grupa produktów. Różnią się one nie tylko formą, ale również składem. Wybierając ten odpowiedni dla siebie, pamiętaj, aby uwzględnić własne potrzeby i preferencje. Jeśli zależy Ci przede wszystkim na wygodzie stosowania, odpowiedni będzie spray. Błyskawicznie pokryjesz nim ciało i ubranie, zapewniając sobie solidną ochronę.
Pamiętaj, aby zawsze brać również pod uwagę wiek osoby, która ma korzystać z danego preparatu. Nie wszystkie są bowiem odpowiednie dla każdego. Te zawierające w swoim składzie DEET nie mogą być stosowane przez kobiety w ciąży, a także bardzo małe dzieci.
Kleszcze to pajęczaki, które mogą stanowić dla nas ogromne zagrożenie. Przenoszone przez nie choroby mogą siać duże spustoszenie w naszym organizmie. Dlatego bez względu na to, czy wybierasz się na spacer do lasu, wycieczkę na łąki czy zamierzasz pracować we własnym ogrodzie, pamiętaj, aby zapewnić sobie odpowiednią ochronę. Możesz postawić zarówno na środki chemiczne, jak i wybrać domowe metody. Ważne jednak, abyś zabezpieczył swoje ciało przed ugryzieniami, minimalizując ryzyko zarówno boreliozy, jak i kleszczowego zapalenia mózgu.
Źródła:
https://www.doz.pl/czytelnia/a16024-Repelenty__rodzaje._Jak_stosowac_srodki_odstraszajace_owady